Przejdź do głównej zawartości

Pietropawłowsk - rosyjskie miasto w Kazachstanie

Oficjalnie w Kazachstanie jest tylko jeden oficjalny język - kazachski. Prawo bywa jednak czasem dalekie od rzeczywistości. Niespełna jedna trzecia gazet, programów telewizyjnych i radiowych jest po kazachsku. Niepodzielnie króluje tu rosyjski. W tym języku wyświetlane są filmy w kinach, po rosyjsku często rozmawiają ludzie na ulicach, hasła reklamowe zawsze pisane są w dwóch językach.
Jest to jeszcze bardziej widoczne na północy państwa. Pietropawłowsk leży 60 km od granicy z Rosją. Łatwiej zjeść tu pielmieni niż popularne kazachskie samsy. Narodowego języka właściwie się tu nie słyszy. Dworzec kolejowy jest zarządzany przez Rosyjskie Koleje Państwowe, a pociągi odchodzą według czasu moskiewskiego. 
Nawet operator naszej sieci komórkowej wysłał nam sms-a: "Witaj w Rosji".



 





















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Suszona ryba dla opornych

Jej słony, bardzo intensywny smak nie każdemu odpowiada. Intensywny zapach odrzuca wiele osób, ale suszona ryba jest na Wschodzie prawdziwą instytucją. Bo co można zagryzać do piwa albo w bani? Chipsy i orzeszki – owszem, całkiem niezłe, ale to wciąż nie to. Będąc rybnym stalinistą mogę z czystym sumieniem powiedzieć – suszona ryba i piwo to para doskonała, jeden z nielicznych w przyrodzie przykładów idealnej równowagi.

Kurut - wyzwanie na dziś

Wysuszone kulki ze zsiadłego mleka? Takie rzeczy tylko w Azji Centralnej.

Płow po fergańsku

Ryż z mięsem i warzywami – tak najkrócej można opisać czym jest płow. Jedliśmy go w różnych wersjach – domowej, bazarowej, fastfoodowej, a nawet z kurczakiem. Można powiedzieć jedno – ilu kucharzy, tyle przepisów.